Zakup części przed żniwami – co warto mieć na stanie?

11 lipca 2022

 

Żniwa są bardzo ważnym okresem w każdym gospodarstwie rolnym. Do skutecznego zbierania zbóż konieczne jest dysponowanie odpowiednim sprzętem. Mowa tu przede wszystkim o kombajnach. W co wyposażyć je przed żniwami? 

Części kombajnu, na które warto zwrócić uwagę

Podczas żniw najważniejsze są kombajny. Maszyny te składają się z bardzo wielu części. Przed zbiorami warto przyjrzeć się ich stanowi technicznemu, by wykluczyć wszelkie usterki. Najlepiej zwrócić uwagę przede wszystkim na takie elementy jak:

 

  • przenośnik pochyły,
  • układ napędowy kosy,
  • zespół żniwny,
  • zespół tnący,
  • nagarniacz,
  • sprzęgło przeciążeniowe,
  • przenośnik ślimakowo-palcowy.


W skład takich elementów często wchodzi wiele małych części. Przed żniwami kombajn musi zostać dokładnie sprawdzony, by mieć pewność, że w trakcie prac nie dojdzie do usterek. Zaleca się podpięcie go do komputera diagnostycznego, by wykryć ewentualne awarie niewidoczne na pierwszy rzut oka. Kombajny to bardzo drogi sprzęt, dlatego warto systematycznie dbać o ich stan.

Silnik w kombajnie

Kombajn to maszyna rolnicza zasilana paliwem. W jej skład wchodzi pojemny silnik, który należy sprawdzić podobnie, jak ma to miejsce w przypadku samochodów. Przed żniwami konieczne jest wymienienie filtrów paliwowych i opróżnienie odstojnika wody. Następnie sprawdza się układ smarowania i ilość oleju. Co jakiś czas należy go wymienić na nowy. Oprócz tego w trakcie kontroli trzeba też sprawdzić poziom płynu chłodniczego. Brak dbałości o silnik może bowiem spowodować poważne usterki, których nie da się odwrócić. Wówczas konieczne jest zakupienie nowej części, kosztującej nawet kilka tysięcy złotych.

 

Kabina kombajnu

Kabinę również należy sprawdzić przed wyruszeniem w pole. Mowa tu przede wszystkim o komputerze pokładowym. Pokazuje on ewentualne błędy i dokładne parametry pracy maszyny. Jeśli na panelu pojawiły się niepokojące kontrolki, konieczne może okazać się podpięcie kombajnu do komputera diagnostycznego. Taki sprzęt jest obecnie dostępny w większości warsztatów.

W nowoczesnych kombajnach w kabinie działa również klimatyzacja. Pozwala ona na zachowanie komfortu pracy, zwłaszcza w gorące dni. Po każdym sezonie należy skontrolować filtry. Jeśli są one zanieczyszczone, warto kupić nowy egzemplarz. W ten sposób zapobiegniemy dostawaniu się różnego rodzaju zanieczyszczeń do kabiny, a więc także układu oddechowego operatora. Jeśli klimatyzacja nie działa po zimie, warto przyjrzeć się szczelności węży, parownika lub skraplacza.

 

Drobne części w konstrukcji kombajnu

Nawet niewielkie elementy w razie zniszczenia mogą powodować poważne zagrożenie dla operatora, a także jakości jego pracy. Z tego powodu po każdym sezonie zaleca się wymienianie uszkodzonych pasów i łańcuchów. Mogą one bowiem tracić swoje właściwości w wyniku kontaktu ze smarami lub olejami, a także w trakcie siarczystych mrozów.

Oprócz tego należy pamiętać o drobnych uszczelkach, pojawiających się przede wszystkim w okolicach układów, w których znajdują się płyny. Z czasem guma może parcieć i pękać, a więc będzie ona niezdolna do pełnienia swojej funkcji.

Nie można zapominać także o nożach. W kombajnach występują one w dużych ilościach. Muszą być odpowiednio ostre, jednak trzeba pamiętać, że nie należy ich samodzielnie ostrzyć. Wówczas może bowiem dojść do sytuacji, w której poszczególne elementy będą miały różną masę, co doprowadzi do nadmiernego zużywania się innych części w kombajnie. Zużyte noże należy więc wymienić na nowe egzemplarze.

 


Nie pozwól, aby praca stanęła przez drobnostki!

Jeśli tylko pojawi się potrzeba, zamów potrzebne części w naszym sklepie internetowym z dostawą do domu lub odbierz je osobiście!
www.sklep.gravit.pl

 

SKLEP LUBLIN
al. Witosa 22, 20-315 Lublin

SKLEP ZAMOŚĆ
Jatutów 93h, 22-400 Zamość

SKLEP OPATÓW
Lipnik 100, 27-540 Lipnik