Väderstad - nowe nakładki do agregatów

18 lutego 2019

 

Nakładki BreakMix


 Szybka mineralizacja  oraz pozostawienie w glebie większej ilości wody z odpadów to główne efekty działania nakładek BreakMix . Dzięki specyficznej budowie i pionowemu ostrzu w dolnej części roboczej ,,wgryza się” w zagęszczoną glebę, bez efektu mieszania. Nowa nakładka BreakMix firmy Väderstad rozcina dolną, zagęszczoną warstwę gleby, umożliwiając wsiąkanie większej ilości wody. Nakładka nie miesza dolnych warstw gleby, tylko górną.

 

 

BreakMix nie wywołuje podrywania zbrylonych  w ten sposób części gleby i nie wypycha ich na powierzchnię, przez co nie wymusza to późniejszych dodatkowych zabiegów. Udrożniona w  ten sposób warstwa orna łatwiej przyjmuję wodę, której wsiąkanie również podczas krótkotrwałych, ale intensywnych opadów pozwala na tworzenie większego magazynu wody bez efektu powierzchniowego spływu i jej strat.

 

                                

 

Wprowadzenie górnej części zęba roboczego BreakMix ma za zadanie spulchnianie i mieszanie wierzchniej warstwy gleby i zgromadzonych tam resztek pożniwnych. Nakładki zbudowane są z utwardzanych materiałów (węglika wolframu) jak znanych z twardości nakładkach Marathon. System BreakMix jest dostępny dla wszystkich kultywatorów Väderstad od maja ubiegłego roku.

 

 

 

Nakładki Marathon 25/35


Väderstad wprowadził na rynek także nową wersję ,,długodystansowych” nakładek Marathon. Wzmocnione nakładki, w porównaniu do standardowych mają zwiększoną żywotność nawet do 10 razy. Nasadka posiada nowe wymiary :

 

  • 25 mm – w dolnej części, ułatwia zagłębianie dłuta w glebie i utrzymywanie głębokości pracy
  • 35 mm – w górnej części, intensywne rozdrabnianie brył i kruszenie gleby

 

                      

 

Nowe nakładki są zabezpieczone przed szybkim zużyciem poprzez płytki wykonane z węglika wolframu, które są zagięte wokół końca roboczego nakładki. Sprawia to, że podstawa zęba jest gruba, co jest cechą bardzo korzystną. Dzięki temu wzmocnieniu nakładka ta jest także odporna na uderzenia w kamienie. Aby utrzymać dokładną głębokość roboczą przez cały okres eksploatacji, nowa nakładka jest wzmocniona utwardzonymi płytkami.

 

 

 

Nowy rodzaj nakładki Marathon 25/35 zwiększa możliwości zastosowania kultywatorów NZ Aggressive 500-1000 i zawieszanego kultywatora NZ 500. Nakładka Marathon 25/35 jest standardowo monitorowana w spulchniaczach śladów siewników Spirit 400900C/S i Rapid A 400-800S.

 


Wpis na podstawie :  Rolniczy Przegląd Techniczny
Dział –  prezentacje
art. Tomasz Bujak
ISSNI 1507-8701,
wydanie luty 2019 nr 2