Niekoniecznie dla największych. Przedstawiamy rozwiązania dla gospodarstw o średnim areale - opryskiwacz HORSCH Leeb 4 AX

13 października 2020

 

Opryskiwacze HORSCH LEEB kojarzą się głównie z dużymi pojemnościami i najwyższą półką wyposażenia. Jednak w palecie sprzętu do ochrony gleb są już także modele, które mają kluczowe wyposażenie stanowiące o jakosci pracy, ale są tak skonstruowane, aby mogły sobie na niego pozwolić także mniejsze gospodarstwa.

              

Takimi modelami skrojonymi na miarę średnich gospodarstw są modele opryskiwaczy LEEB AX oraz LEEB LT Light (lekki). Nie są to maszyny standardowe z okrojonym do zera wyposażeniem, tylko maszyny skonstruowane w odpowiednim rozmiarze i z dopasowym do tego rozmiaru wyposażeniem. W przypadku modelu Leeb AX jest jak z czterodrzwiowym Porsche. Producent chcąc umożliwośc szerszy dostęp do swoich aut również dla rodzin stworzył takie auto. Podobnie w opryskiwaczu Leeb AX znajdziemy rozwiązania boezpośrednio wzięte z większych i droższych modeli w kompaktowej formie. Różnica polega jednak na tym, iż Leeb AX jest również atrakcyjny cenowo.

 


             

_______________
Trzy i cztery tysiace litrów


Takim właśnie modelem jest obecnie najmniejszy LEEB AX. W tym modelu mamy dwie wersje pojemności zbiornika – 3 000 i 4 000 litrów. To i tak wydaje się dużo. Jednak firma HORSCH wychodzi z założenia, że pojemność zbiornika głównego powinna być spora, tak aby móc zminimalizować konieczność powrotu do gospdarstwa celem uzupełniania wody w zbiorniku głównym. Mniej na pole zawsze można zabrać. Mimo sporej pojemności opryskiwacze AX mają zbiornik skonstruowany tak, aby środek ciężkości był położony jak najniżej.

Taki klucz tworzenia dotyczy całości konstrukcji opryskiwacza LEEB AX. W obu wielkościach zbiornika głównego mechaniczny wskaźnik napełnienia umieszczony jest idealnie w środku zbiornika. Takie rozwiązanie daje prawidłowe wskazania napełniania, nawet jeśli opryskiwacz stoi na nierównym terenie. Dzięki temu ograniczona jest możliwość stworzenia niewłaściwego stężenia środków ochrony roślin.

Zbiornik na wodę czystą o pojemności 400 litrów, daje pewność wystarczącej ilości czystej wody do wypłukania zbiornika głównego po oprysku lub daje możliwość uzupełnienia zbiornika głównego, jeśli jest konieczność dokończenia oprysku na małym areale. Tak samo jak w przypadku większych modeli zbiornik główny nie jest na stałe przymocowany do ramy. Jest na niej ułożony jak na kołysce. Dzięki takiemu rozwiązaniu ruchy cieczy wewnątrz zbiornika i powstające przez to naprężenia zbiornika nie przenoszą się na ramę opryskiwacza.

Napełnianie zbiornika głównego możemy realizować albo przez pompę główną, czyli z wydajnosci 270 lub 400 l/min w zależności od pompy. Jednak jeśli jest potrzeba szybszego napełniania, to LEEB AX można fabrycznie wyposażyć w zewnętrzne napełnianie, którego maksimum wydajności jest na poziomie 800 l/min.

 

_______________
Mechanicznie, ale tak samo

 

               Panel sterowania zaworami wielodrożnymi, to nic innego jak dwa mechaniczne wielodrożne zawory. Jednak nawet w przypadku tak prostego rozwiązania jakość opryskiwaczy Leeb pokazuje się w detalach. Począwszy o wyciętych ze stali nierdzewnej kręgów z oznaczeniami położenia dźwigni zaworów, poprzez wszystkie obejmy układu cieczowego ze stali nierdzewnej, aż do możliwości ustawienia dźwigni w położeniu, w którym można z powodzeniem wyjąć filtr ciśnieniowy nawet przy pełnym zbiorniku. Takie detale przekładają się na trwałość opryskiwacza, prostotę jego obsługi a w konsekwencji na zadowolenie z pracy maszyny, nie tylko w pierwszy roku jej posiadania.

               Podobnie rozwiązana jest sprawa sterowania układem jezdnym opryskiwacza. W modelu AX poprzez zasxtosowanie półosi zamiast pełnej osi możemy płynnie regulować rozstaw kół od praktycznie 1,5 m do nawet 2,25 m.  

Dla bardzo zadowalającego i należytego podążania kół jezdnych opryskiwacza w ślad za kołami ciągnika na uwrociach pól Leeb AX posiada żyroskopowy system kierowania. 

Żyroskop kielujący dyszlem opryskiwacza montuje się ta bloku tylnego TUZ ciągnika. Dzięki temu, że żyrokop podaje do 10 razy na sekundę informację o płożeniu do siłownika sterującego dyszlem, przy skręcie ciągnikiem ruch całego opryskiwacza po łuku jest bardzo płynny.

 

_______________
Boom Control i już

 

               Mimo, że opryskiwacz Leeb AX jest najmnieszym modelem, to zachował identyczne roziwązanie stabilizacji belki jak w nawet największych opryskiwaczach samojezdnych. Zawieszenie belki opryskowej na jednym punkcie i sterowanie jej położeniem układem pneumatycznych siłowników oraz żyroskopem jest rozwiązniem niespotykanym w tej klasie opryskiwaczy. Daje to możliwość precyzyjnego prowdzenia belki na rzeczywistych 50 cm odległości od łanu nawet przy prędkości roboczej na poziomie 12 – 18 km/h. Dzięki zastosowaniu stablilizacji Boom Control w modelu Leeb AX zwiększenie wydajności oprysku, a przede wszystkim efektywniejsze wykorzystanie optymalnych okien czasowych do oprysku stają się rzeczywistością.

              

Zdjęcia: firmowe HORSCH