Czy Tobie też brakuje rąk do pracy?

 

Okres wiosenny to zarówno dla nas i jak i dla Państwa okres intensywnych prac. Sprzątanie pozimowe, przycinki oraz coraz intensywniejsze koszenie trawników, powodują, że pracujące maszyny można spotkać zarówno wczesnym rankiem, jak i późnym popołudniem. Dla naszej firmy ten czas również jest okresem indywidualnych prezentacji szczególnie kosiarek i zamiatarek.

 


„ZERO TURN”


W majowym wydaniu naszego mailingu, chciałbym przybliżyć Państwu ideę kosiarek samojezdnych o tajemniczej nazwie „ZERO TURN”, czyli maszyn o zerowym promieniu skrętu.  Jeszcze kilkanaście lat temu, maszyny takie znaliśmy tylko z amerykańskich filmów i w ogóle nie były widywane w Polsce. Jednak wraz z rozwojem techniki komunalnej, z ciągle rosnącym problemem braku siły roboczej firmy komunalne zaczęły decydować się na sprzęt bardziej profesjonalny i wydajny, pozwalający kosić szybciej i dokładniej. Co sprawia, że kosiarki „ZERO TURN” cieszą się rosnącą popularnością? Postaram się to Państwu wyjaśnić w najprostszy sposób.

 

 


 Zespół napędowy kosiarek Kuboty wyposażony jest w przekładnię hydrostatyczną, zbudowaną z elementów wysokiej jakości. Napęd przenoszony jest niezależnie na lewe oraz prawe koło (przednie koła są wahliwe), dzięki czemu operator jest w stanie obrócić maszynę w miejscu o pełne 360 stopni. Funkcja ta jest bardzo przydatna, kiedy chcemy szybko zawrócić na skraju trawnika bądź kiedy pracujemy w miejscach gdzie napotykamy na przeszkody takie jak: słupki, kosze na śmieci, ławki, drzewka, krzewy itd.

 

Rozwiązanie to, daje nam bardzo dużą precyzję koszenia, gdzie po doświadczonym operatorze, czasem zbędne jest dokaszanie kosami spalinowymi bądź kosiarkami pchanymi. Dużym atutem kosiarek samojezdnych jest również ich prędkość transportowa, dla serii GZD oraz ZD to odpowiednio 15 km/h oraz 18 km/h – pozwala ona na sprawne przemieszczanie się maszyną między odległymi miejscami wykonywanych prac.

 


Kosiarkami o zerowym promieniu skrętu najczęściej sterujemy za pomocą dwóch niezależnych dźwigni, gdzie jedna odpowiada za napęd lewego, a druga za napęd prawego koła. Jest to rozwiązanie bardzo intuicyjne, a zasadę kierowania takiej kosiarki najprościej przyrównać do prowadzenia wózka w supermarkecie – panuje tutaj ten sam układ ruchów. Wydajność maszyny z zerowym promieniem skrętu doceniają przede wszystkim Klienci, którzy już użytkują tego rodzaju maszynę. Nierzadko kosiarka taka, jest w stanie kosić wydajniej niż często spotykany na w firmach komunalnych zestaw składający się z ciągnika oraz kosiarki bijakowej.

 

Oferta komunalnych maszyn Kuboty posiada 3 linie kosiarek o zerowym promieniu skrętu:

 

  • Z122R – lekka kosiarka miejska napędzana silnikiem benzynowym (19KM silnik Kawasaki)
  • GZD – kosiarki napędzane silnikiem Diesla z funkcją zbierania skoszonego materiału do zbiornika (15 oraz 21 KM silniki Kubota)
  • ZD1211R masywne i pancerne maszyny, bez kosza zbierającego (moc 25 KM, silnik Kubota)

 


 Kubota Z122R

 Kosiarka polecana dla osób prywatnych posiadających do utrzymania rozległe tereny zielone, maszyna również często wybierana przez spółdzielnie mieszkaniowe oraz firmy komunalne. Maszyna sprawdza się w koszeniu ciasnych oraz gęsto nasadzonych miejsc. Maszyna napędzana jest przez 19.5 konny silnik benzynowy Kawasaki.


Cena: 18 000 zł netto + 23% VAT

 

 


 Kubota GZD15HD

Kosiarka dedykowana dla firm koszących w miejscach gdzie wymagana jest najwyższa kultura utrzymania trawników oraz zakres prac obejmuje zbieranie skoszonego materiału. Maszyna doceniana przez użytkowników również w okresie jesiennym, gdzie poza koszeniem, pełni również funkcję odkurzacza do sprzątania liści.


Cena: 47 500 zł netto + 23% VAT

 

 


Kubota Z1211R

Najcięższa, najmocniejsza i najbardziej wydajna. Potężny (jak na kosiarkę) silnik o pojemności 1.0 l oraz moc 26KM mechanicznych, w połączeniu z masywnym, ręcznie spawanym agregatem czynią tę maszynę najwydajniejszą z dostępnych w ofercie kosiarek. Model ZD1211R dedykowany jest dla Klientów posiadających w utrzymaniu rozległe oraz zróżnicowane tereny do koszenia. Nierzadko maszynę można spotkać na pasach autostradowych, na osiedlach oraz w dużych firmach.

 

Cena: 50 000 zł netto + 23% VAT

 


Czy wiesz, że…


Historia pierwszej kosiarki o zerowym promieniu skrętu sięga roku 1949. Zasada działania pierwszej tego rodzaju maszyny była zgoła inna, niż współczesnych kosiarek ZERO TURN. Opracowana kosiarka była trójkołowa, lecz to właśnie przednie koło napędowe poprzez zmianę kierunku obrotu dawało możliwość zawracania maszyną w miejscu.

 

Do komercyjnego użytku maszyny trafiły 20 lat później, gdzie dopracowanie tej technologii pozwoliło na stworzenie wysokowydajnych kosiarek. Można się domyślać, że zarówno początek historii jak i największą popularność kosiarki z zerowym promieniem skrętu zyskały w Stanach Zjednoczonych, gdzie można je spotkać praktycznie w każdym mieście, gdzie znajduje się choć skrawek zielonego trawnika.