Jakiego sprzętu używają drogowcy zimą?

1 grudnia 2022

  

Zimowe utrzymanie dróg jest nie lada wyzwaniem, szczególnie w dzisiejszym niestabilnym klimacie. Odpowiedni sprzęt ułatwia jednak szybką reakcję i skuteczne działanie – nawet gdy śnieg i mróz przychodzą niespodziewanie. Dowiedz się, jakiego sprzętu używają drogowcy zimą i dlaczego odpowiedni dobór metod i urządzeń jest tak ważny.

Maszyny komunalne do zimowego utrzymania dróg

Oczyszczanie dróg, chodników czy ścieżek rowerowych ze śniegu to coroczna batalia. Dzięki nowoczesnym urządzeniom tego typu działania mogą być jednak realizowane znacznie sprawniej. Wybór sprzętu do zimowego utrzymania dróg jest dość szeroki. Dzięki temu możliwa jest wygodna i szybka realizacja prac, niezależnie od ich zakresu. Sprzęt dostosowuje się również do miejsca zastosowania. Jakiego typu urządzenia są używane najczęściej?

Pługi śnieżne

Pługi śnieżne to jedne z najważniejszych urządzeń do zimowego utrzymania dróg. Pozwalają w krótkim czasie oczyścić ulice czy drogi szybkiego ruchu ze śniegu, ale również błota pośniegowego oraz lodu. Są wykorzystywane także na placach, płytach lotniskowych i innych dużych powierzchniach. Nowoczesny sprzęt tego typu jest bardzo skuteczny i radzi sobie nawet z dużymi ilościami zanieczyszczeń. W zależności od szerokości roboczej pługi śnieżne mogą odśnieżać zarówno główne ciągi komunikacyjne, jak i np. drogi osiedlowe, chodniki czy ścieżki rowerowe.


Odśnieżarki wirnikowe

Wszędzie tam, gdzie ilość śniegu jest zbyt duża, aby zastosować pług, sprawdzają się odśnieżarki wirnikowe. Jest to sprzęt do zadań specjalnych, który pozwala oczyszczać dowolne powierzchnie. Można je stosować wraz z traktorami i innymi pojazdami komunalnymi.


Traktory komunalne

Skuteczne zimowe utrzymanie dróg wymaga też zastosowania odpowiedniego sprzętu, do którego będzie można zamocować pług, odśnieżarkę wirnikową lub inne podobne akcesorium. Najczęściej w tej roli wykorzystywane są specjalne traktory komunalne charakteryzujące się dużą mocą i szerokimi możliwościami wykorzystania. Jednym z liderów branży jest marka Kubota, która oferuje szeroką gamę ciągników – zarówno tych kompaktowych, jak i przemysłowych. Dzięki temu podmioty odpowiedzialne za odśnieżanie ulic czy chodników mogą korzystać z odpowiednio dobranego sprzętu.

Solarki i piaskarki

W zimowym utrzymaniu dróg ważne role odgrywają też tzw. solarki i piaskarki, czyli posypywarki. Jest to sprzęt ułatwiający równomierne rozprowadzenie piasku lub soli na wstępnie oczyszczonych powierzchniach. Posypywarki różnią się przede wszystkim:

• pojemnością,
• metodami pracy,
• możliwością i sposobem regulacji,
• metodami montażu,
• wyposażeniem dodatkowym.

Nowoczesne urządzenia tego typu umożliwiają bardzo sprawną i bezpieczną pracę zarówno na największych szlakach komunikacyjnych, jak i na ciasnych przestrzeniach.

Zimowe utrzymanie dróg – jakość sprzętu ma znaczenie

 Żarty o zimie zaskakującej drogowców na pewno by nie powstały, gdyby nie było w nich ziarnka prawdy. Szybka reakcja i skuteczne przywracanie przejezdności dróg są jednak możliwe – wszystko za sprawą odpowiedniego sprzętu. Nowoczesne urządzenia do zimowego utrzymania dróg umożliwiają szybką, wygodną i bezpieczną pracę. Co ważne, wcale nie trzeba inwestować w ich zakup. Wynajem może być zdecydowanie bardziej opłacalny. Korzystaj niezawodnego sprzętu bez konieczności lokowania dużych sum we flocie i dobieraj urządzenia w zależności od indywidualnych potrzeb. Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś zainteresowany wynajmem.