Jak zwiększyć wydajność uprawy pożniwnej?

17 sierpnia 2022


Uprawa pożniwna jest sposobem na poprawienie jakości gleby, a co za tym idzie – plonów w kolejnym roku. Aby jednak była skuteczna, konieczne jest zadbanie o kilka kwestii. Jak zwiększyć wydajność uprawy pożniwnej?


Znaczenie uprawy pożniwnej

Uprawa pożniwna ma a celu przygotowanie ścierniska do obsadzenia go w kolejnym roku. Wpływa w dużym stopniu na ilość i jakość następnych plonów. Wielu rolników zaniedbuje tę kwestię, jednak jest to ogromny błąd. Nie powinno się pozostawiać pola odłogiem. Zaraz po żniwach warto obsiać je konkretnymi gatunkami roślin, które pozwalają na użyźnienie gleby. Rosną one szybko, a następnie skoszone i zmieszane z glebą mogą być doskonałym zamiennikiem naturalnego nawozu. Często wydzielają one określone substancje także podczas samego wzrostu, wpływając pozytywnie na skład gleby.

Aby uprawa pożniwna mogła być skuteczna, konieczne jest przeprowadzenie jej w odpowiednim terminie, najlepiej tuż po żniwach. Każdy gatunek roślin stosowanych do użyźniania gleby potrzebuje konkretnego czasu do wzrostu. Aby uprawa była wydajna, konieczne jest zachowanie odpowiedniego harmonogramu prac.

Uprawę pożniwną rozpoczyna się od usunięcia słomy. Następnie stosuje się specjalne nawozy. Mają one za zadanie użyźnić glebę i szybciej rozłożyć materię organiczną pozostałą po żniwach. W tym czasie pozbywa się również chwastów. Kluczowe jest właściwe zaplanowanie prac. W innym przypadku może bowiem dojść do niedotrzymania terminów, a co za tym idzie – rośliny nie zdążą urosnąć, by mogły odpowiednio użyźnić glebę.



Automatyczne rozwiązania do upraw pożniwnych

We współczesnym rolnictwie wykorzystuje się również automatyczne rozwiązania, które pozwalają na usprawnienie prowadzonych prac. Dzięki nim można działać zgodnie z założonym harmonogramem, nawet na dużych uprawach. Na rynku znaleźć można m.in. takie maszyny rolnicze, jak:
• zgrzebła,
• pielniki,
• opryskiwacze samobieżne i ciągnione,
• brony talerzowe,
• kultywatory,
• siewniki

Dzięki wspomnianym maszynom można znacznie sprawniej wykonywać kolejne czynności. Wówczas przygotowanie ziemi do uprawy pożniwnej przebiega znacznie sprawniej. W ten sposób można zdążyć z zasianiem roślin przed zimą. Warto wybierać maszyny rolnicze znanych i cenionych marek, które są obecne na rynku już od wielu lat. Wśród nich można wyróżnić np. firmę Horsch.



Planowanie i indywidualne podejście

Aby uprawa pożniwna była wydajna, konieczne jest odpowiednie podejście do całego procesu. Mowa tu m.in. o właściwym planowaniu kolejnych czynności. Termin żniw zwykle jest dość ruchomy, dlatego to właśnie od niego zależy, kiedy nadejdzie przygotowanie pola do jego użyźnienia i uprawy pożniwnej. Od tego momentu należy zachować właściwe terminy i działać na tyle sprawnie, by nie spowodować przestojów. Zbyt długo pozostawiona słoma czy narastające chwasty mogą bowiem sprawić, że późniejsze prace będą trwać dłużej, a co za tym idzie – staną się znacznie mniej efektywne.

Konieczne jest też odpowiednie podejście do uprawy, biorąc pod uwagę m.in. pogodę w danym sezonie, typ sianych roślin czy wielkość pola. Jeśli po raz pierwszy zajmujesz się tego typu czynnościami, potraktuj ten moment jako sposób na zauważenie swoich błędów, by wykluczyć je w kolejnych latach. Ogromne znaczenie ma sprawne działanie i dostosowanie kolejnych kroków do pogody czy innych komplikacji. Kluczem do uzyskania wydajnej uprawy pożniwnej jest bowiem systematyczność, odpowiednie planowanie, a także zaplecze pozwalające na wykonanie większości prac automatycznie.