Jak wybrać rębak do gałęzi? Sprawdziliśmy dokładnie jeden z nich!

21 lipca 2023


Rębaki do gałęzi to specjalne maszyny wykorzystywane przy pielęgnacji zieleni i w leśnictwie. Na rynku znaleźć można wiele modeli tego typu urządzeń. Co warto wiedzieć o rębaku do gałęzi Junkkari HJ 252? Sprawdź najważniejsze cechy tej maszyny!

 

Czym jest rębak do gałęzi Junkkari HJ 252?

Junkkari HJ 252 to maszyna przeznaczona do rozdrabniania większych kawałków gałęzi i drewna. To urządzenie o pośrednim, ukośnym systemie natarcia. Jej noże pozwalają na automatyczne wciąganie drewna do tarczy zrębkującej, dzięki czemu możliwe jest wydajniejsze działanie i z mniejszym nakładem sił ludzkich. Urządzenie wyposażono w liczne zabezpieczenia i funkcje ułatwiające pracę.

 

Dwie wersje rębaków Junkkari HJ 252

Rębak Junkkari HJ 252 jest dostępny w dwóch wersjach – G i GT. Pierwszą z nich wyposażono w podajnik hydrauliczny. To element z dwoma walcami podającymi i zasilaniem z hydrauliki ciągnika. Wydajność takiego systemu wynosi 20 l/min, a minimalne ciśnienie – 140 barów. Aby korzystać z modelu G, konieczne jest zastosowanie jednej pary ciśnienia od strony ciągnika i jednej powrotnej, do urządzenia podającego.

 

Różnicą pomiędzy modelem G a GT jest fakt, że druga wersja została wyposażona we własny zbiornik hydrauliczny i pompę. Nie wymaga więc zasilania z ciągnika rolniczego.


Na rynku znaleźć można też rębak, z którego można korzystać we współpracy z dźwigiem podającym surowiec do gardzieli. Walce takiego urządzenia pracują z taką samą prędkością obrotową, co pozwala na uzyskanie wiór o takiej samej wielkości i jakości. Użytkownik może samodzielnie zmienić sposób poruszania się tych elementów.

 

 

Rębak Junkkari HJ 252, czyli jakościowe wióry

Równomierny ruch walców sprawia, że użytkownik może samodzielnie ustalać parametry wytwarzanych wiór. Elementy te są powtarzalne, bez względu na materiał. Jest to możliwe za sprawą mechanizmu działającego na zasadzie koła zamachowego. Uzyskane wióry pozwalają na wykorzystanie do nawet najbardziej wymagających prac. Małe fragmenty drewna można automatycznie ładować na przyczepę ciągnika lub samochód ciężarowy, z użyciem specjalnego kanału wyrzutowego.

 

Parametry techniczne rębaka Junkkari HJ 252

Najważniejsze parametry techniczne rębaków Junkkari HJ 252:

 

• wielkość otworu do podawania materiału – 26x26 cm, niezależnie od modelu,
• maksymalna średnica drewna, które można poddać obróbce – 25 cm,
• masa własna – 530, 650 lub 690 kg, w zależności od wybranego modelu urządzenia,
• wydajność rozdrabniania – od 7 do 30 m3/h,
• wymagane zasilanie – od 20 do 60 i od 27 do 90 kW/hp,
• średnica tarczy – 94 cm,
• liczba noży – 4,
• masa tarczy tnącej – 172 kg

 

Wszystkie modele urządzenia Junkkari HJ 252 mają dość podobne parametry techniczne, jednak wymagają one nieco innego sposobu zasilania. Z tego powodu wybierając odpowiedni wariant, warto upewnić się, czy wymaga on podłączenia do ciągnika rolniczego, czy może pracować samodzielnie.

 

Gdzie można zastosować rębak do gałęzi Junkkari HJ 252?

Rębak do gałęzi Junkkari HJ 252 jest wykorzystywany podczas porządkowania ogrodów i terenów miejskich, a także przy pracach w sadach i gospodarstwach rolnych. To urządzenie przeznaczone do wszystkich zadań, w trakcie których konieczne jest rozdrobnienie większych fragmentów drewna. Korzystają z niego firmy świadczące usługi ogrodnicze, a także przedsiębiorstwa z branży leśnej. To sprzęt przeznaczony dla profesjonalnych użytkowników, którym zależy na wysokiej wydajności i bezpieczeństwie prowadzonych prac.

 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania - niezwłocznie skontaktuj się ze Specjalistą GRAVIT:

Paweł Pawlak
tel. 505 077 757
pawel.pawlak@gravit.pl