Jak przyciągnąć turystów? Czyste miasto = większy zysk

20 marca 2023


Krzewy, rabaty, trawniki czy drzewa stanowią ozdobę każdej ulicy, osiedla, a wreszcie całego miasta. Podobnie czyste ulice, okolice przystanków i inne kluczowe obszary przestrzeni miejskiej stanowią jej najlepszą wizytówkę. W niektórych miejscowościach wyjątkowo trudno o taki krajobraz ze względu na natężony ruch turystyczny, który z czasem maleje m.in. pod wpływem obniżonej estetyki otoczenia. Jakie kroki można podjąć, aby uporządkować tę kwestię i czerpać czysty zysk z turystyki?

 

Miejscowość turystyczna, czyli jaka?

Co do zasady miasto lub miejscowość turystyczna to obszar miejski lub gminny, którego dochody finansowe w większości zapewniane są przez wpływy z działalności turystycznej, np.:


• hoteli czy pensjonatów,
• sklepów z pamiątkami,
• usług gastronomicznych,
• lokalnych atrakcji turystycznych,
• biletów wstępu itd.

 

Intensywny napływ gości w interesujących pod względem rekreacyjnym, historycznym czy kulturowym miejscach jednoznacznie wiąże się ze zwiększoną produkcją śmieci, które nie zawsze lądują na właściwym sobie miejscu. Jeśli w strategii zarządzania miastem brakuje regularnych czynności porządkowych na placach, ulicach, skwerach czy parkach, niegdyś atrakcyjna przestrzeń staje się wątpliwą przyjemnością. To tendencja, która ma miejsce w wielu polskich ośrodkach, a jednym z największych problemów ich władz jest brak stosownego wyposażenia, a więc komunalnych maszyn sprzątających.

 

Komunalna zamiatarka – profesjonalne i efektywne rozwiązanie

O nieporządek w miejskiej przestrzeni trudno jednoznacznie winić zarządców – przy wzmożonym ruchu turystów z Polski czy z zagranicy – kontrola stanu ulic to spore utrudnienie. Ze względu na zaniedbania pod względem czystości z czasem popularniejsze stają się inne cele wycieczkowe. Inwestycja w zakup zamiatarki chodnikowej, jak choćby model MIC 35 marki Karcher, to już spory krok w stronę rozwiązania problemu i dobra inwestycja dla mieszkańców.



 

Zamiatarka chodnikowa – najważniejsze cechy


Tego typu urządzenia są w pełni przyjazne dla środowiska naturalnego. Ich obsługa jest ponadto wygodna, a system sterowania – intuicyjny. Np. model MC 80 został wyposażony w aż 800-litrowy zbiornik zanieczyszczeń ze stali nierdzewnej z dodatkowym systemem recyrkulacji wody.

To wyjątkowo sprawna i bezawaryjna wersja zamiatarki miejskiej, która jest odporna na uszkodzenia czy blokady. Pozwala na efektywną pracę nawet w centrum miasta, gdzie przestrzeń do manewrów jest mocno ograniczona.

Z kolei model MC 130 Karcher to całoroczne urządzenie z podwójną kabiną. Inwestując w zamiatarkę, można zatem wykorzystywać ją także do prac porządkowych zimą. MC 130 jest kompaktową zamiatarką miejską, która dzięki swojej niskiej masie może być bez przeszkód używana na chodnikach, nawet o ograniczonej nośności. Dzięki odpowiednim dodatkom można w kilka chwil zmienić ją w kosiarkę odsysającą pokos, pługo-piaskarkę lub polewaczkę.

Jeszcze większą wydajnością charakteryzuje się zamiatarka MC 250. Bez tak zaawansowanych urządzeń władze miejscowości o wysokich walorach turystycznych mogą nie udźwignąć ciężaru utrzymania porządku w mieście, a tym samym jego estetyki. To bezpośrednio przekłada się na kwestię budżetu, który bez regularnych wpływów turystycznych zacznie drastycznie spadać.

 

 

Masz pytania? Chętnie odpowiemy:
Paweł Pawlak
tel. 505 077 757
pawel.pawlak@gravit.pl