Członek Grupy

2 września 2020
Agregat uprawowy HORSCH Terrano FX i agregat uprawowo-siewny HORSCH Pronto DC
Przy dzisiejszych warunkach uprawiania gleby zarówno ekonomicznych jak i klimatycznych kluczem do sukcesu, w postaci rónomiernych i dobrych wschodów, jest posiadanie odpowiednich narzędzi. Z jednej strony muszą one być uniwersalne, a z drugiej pozwalające dopasować pracę w polu do wymagań konkretnej rośliny lub stanowiska. Możliwości agregatów Terrano i Pronto sprawiają, że za ich pomocą możemy wykonać pełen zakres uprawy od uprawy pożniwnej, aż do siewu. Natomiast każde z tych narzędzi osobno pozwala dzięki swojemu wyposażeniu umiejętnie wykorzystać je do technologii uprawy, stanowiska czy warunków polowych dla konkretnej uprawy.
_______________
Rozwiązanie dla wymagających
Agregat Terrano FX to rodzina zawieszanych agregatów zębowych o szerokości roboczej od 3 do 5 metrów. W wersjach 4 i 5 metrowych możliwe jest także opcjonalne podwozie. Jak widać już na wstępie możemy dobrać agregat, który będąc zawieszanym pozwala na dużą zwrotność na polu lub, gdy ciągnik dysponuje odpowiednią mocą, ale nie udźwigiem tylnego TUZ możemy mieć wersję półzawieszaną. Jednak sedno tkwi w możliwości wykorzystania agregatu HORSCH Terrano FX w polu. Dzięki zębom z ciągłym, automatycznym zabezpieczeniem redlicy TerraGrip oraz całemu wachlarzowi dziobów, zakres pracy Terrano FX obejmuje głębokości od kilku centymetrów do nawet 30 cm.
_____________
Alternatywa dla talerzówki
Słowo kilka odnosi się już do bardzo płytkiej uprawy nawet na głębokości 2 - 3 cm. Uznane już wśród rolników skrzydła dłut MulchMix redllicy TerraGrip mają szerokość 37 cm. Na zębie są do dyspozycji odpowiednie otwory dla szrzydełek do bardzo płytkiej uprawy. Dzięki temu przy rozstawie 29 – 31 cm zębów w rzędzie (zależnie od modelu) Terrano z powodzeniem podcina praktycznie całopowierzchniowo. Przy takim ustawieniu i prędkości 12 – 15 km/h agregat nie tylko podcina i miesza płytko ściernisko, ale też osiąga dużą wydajność powierzchniową. Pracujący na tej głębokości agregat nie będzie też wymagał od ciągnika dużej mocy. Dlatego pierwszą pracę uprawową za kombajnem również z powodzeniem wykona Terrano FX.
Jeśli natomiast chcemy bardzo płytko i płasko podciąć wschodzące chwasty czy np. zielony poplon niedużej wysokości można z powodzeniem zastować nową redlicę TerraCuto o szerokości 40 cm. Gwarantuje ona, iż cała powierzchnia uprawiana jest podcięta na minimalnej głębokości, ale nie wymieszana. Oba rozwiązania bez problemu zastosować w standardowym agregacie, gdyż ząb TerraGrip i oba typy dziobów redlic można zakładać wymiennie dzięki uniewrsalnemu systemowi mocowania.
Pracując agregatem Terrano FX na ściernisku warto wykorzystać jego możłiwości odnośnie rozsiewania poplonów. Fabrtyczne rozwiązanie ze zbiornikiem MiniDrill nabudowanym na ramie oraz układem rozsiewu za pomocą tarcz rozbryzgowych umieszczonych za rzędem talerzy wyrównujących umożliwi rozsiew poplonu. Jak więc widać agregat Terrano FX z powodzeniem wykona pełną gamę prac pożniwnych.
____________________
Mieszanie i spulchnianie bez kompromisów
Kolejnym etapem w pracach polowych jest zwykle jesienna głęboka uprawa. Zakładając, iż w gospodarstwie stosowana jest uprawa bezorkowa, to agregat HORSCH Terrano FX spełni oczekiwania również odnośnie głębokiej uprawy. Może on, jeśli gleba nie jest mocno zakamieniona, sięgnąć nawet 25 – 30 cm wgłąb profilu glebowego. Dla pracy „na głęboko” agregat HORSCH Terrano FX również oferuje indywidualne dopasowanie to wymagań odnośnie głębokiej uprawy. Różnorodność dziobów redlic os standardowego MulchMix poprzez wzmacniany HM, aż do dłut LD bądź ULD. Te pierwsze pozwlają intensywnie mieszać glebę na dużej głębokości i spulchniać bez odwracania. Dobór dziobów jest drogą do uzyskania pożądanego efektu pod kątem równomiernego wymieszania, w warstwie gleby nawet do 15 cm, np. nawozu organicznego – obornika.
Głębokie wymieszanie bez odwracania gleby nie tylko pozytywnie wpływa na strukturę warstwy uprawnej zapobiegając powstawaniu podeszwy płużnej. Nie zakłóca procesów glebowych poprzez wyrzucenie przy odwracaniu np. organizmów beztlenowych na powierzchnię. Ponadto Terrano FX jest agregate trójbelkowym dlatego strumień masy mieszanej ziemi jest dłuższy przy przechodzeniu przez cały agregat. Jednorazowy zabieg pozwala uzyskać strukturę gleby praktycznie gotową pod zasiew.
Jednym z bardzo ważnych, w dobie obecnych zmian klimatycznych, elemntów wyposażenia Terrano FX jest opcjnalne wyposażenie w układ dozowania nawozu do gleby. Przy współpracy ze zbiornikiem przednim Partner FT 1600/2200 Tarrano FX poda nawóz w wierzchnią warstwę, na pełną głębokość lub w dawce podzielonej 50% w górnej warstwie do 10 cm i 50% na pełną głębokość. Za takie rozwiązanie Terrano FX był nagradzany między innymi na Targach Agrotech w Kielcach w roku 2019.
________
Po uprawie siew
Dla agregatu uprawowo-siewnego Pronto nie ma zadań nie do wykonania, może siać zarówno po orce jak i praktycznie bez uprawy zależnie od modelu i wyposażenie. W naszm kraju jednym z najchętniej kupowanych przez każdej wielkości gospodarstwa jest model Pronto DC. Umożliwia on siew zarówno po uprawie płużnej jak i uproszcznej. Jego ważną cechą jest lekkość budowy, która umożliwia współpracę z ciągnikami już od 130 KM dla wersji o szerokości 3 metrów. Pronto DC dostępne jest od 3 do nawet 9 metrów szerokości roboczej. Jednak to nie wachlarz szerokośći roboczych czyni z Pronto lidera wśród najchętniej kupowanych tego typu agregatówuprawowo-siewnych. To co najbardziej przekonuje rolników do Pronto to jego uniwerslanośc, prostota obsługi oraz niesamowicie wiele możliwości konfiguracji. Prostota obsługi to przede wszystkim minimalna liczba punktów smarowania, intuicyjne ustawianie głębokości pracy za pomocą klipsów oraz niesamowicie proste przeprowadanie próby kręcownej. Przy wykręcaniu siewnika nie trzeba liczyć obrotów, włączamy wałek elektrycznym przełącznikiem, nasypujemy do worka ziarno przez krótki czas i ważymy. Następnie wpisujemy do terminala i weryfikujemy z podanymi przez terminal danymi. Jeśli zakres prędkości podanych przez terminal jest opymalny np. 3 – 18 km/h można być pewnym dokładności dozowania materiału siewnego. Czynności obsługowe już po bardzo krótkim czasie stają się instynktowne, co często podkreślają obecni użytkownicy. Dzięki tej prostocie łatwiej jest pracować siewnikiem w trudnych warunkach np. nocą.
_______________
Z nawozem i wałem oponowym
Obecni użytkownicy często też podkreślają, że Pronto cały czas przekonuje ich przede wszystkim pod kątem samej idei i posobu siewu. Chodzi o płytką uprawę sekcją talerzową, dogniecenie włame oponowym i siew redlicami, które podążają w śladzie opon. Dzięki temu każda z redlic na całej szerokości roboczej siewnika sieje w takich samych warunkach. Za siew odpowiada redlica TurboDisc trzeciej już generacji, która ma nacisk od 80 do 120 kG. Amortyzacja na czeterech rolkowych gumowych amortyzatorach pozwala płynnie dopasowywać się do ukształtowania terenu.
Agregatu uprawowo-siewny Pronto 3DC ma wiele możliwości wyposażenia umożliwiających dopasowanie go do sotsowanej w gospodarstwie technologii uprawy i siewu. W zależności od warunków i potrzeb może mieć przedni wał między osiowy lub na całej szerokości już w najm,niejszym 3 metrowym modelu. Ponadto możliwość zamówienia maszyny z podzielonym zbiornikiem i osobną sekcją talerzowąprzed wałem oponowym, która umożliwia wysiew nawozu lub wsiewki podczas siewu głównej rośliny uprawnej. Jest to wersja PPF. Jeśli dołożymy do tego możliwość napędu poprzez wałek WOM – własna hydraulika siewnika, to otrzymamy maszynę zarazem kompletną pod kątem uniwersalności, ale też z możliwością dopasowania do indywidualnych potrzeb gospodarstwa.
Jak widać w technologii i idei firmy HORSCH maszyny muszą dopasować się do technologii i z powodzeniem się to udaje.
Zdjęcia: firmowe HORSCH