Jak dbać o porządek w mieście? Najlepsze rozwiązania dla samorządów!

9 czerwca 2022


Utrzymanie porządku w mieście wymaga zastosowania odpowiednich maszyn. Wśród nich pojawiają się przede wszystkim zamiatarki, pozwalające na usunięcie stałych zanieczyszczeń z chodników i ulic. Zostały one stworzone z myślą o czyszczeniu kostki brukowej, cegieł, asfaltu, cementu i innych, twardych podłoży.


W trakcie sprzątania miasta konieczne jest wykorzystanie również innych maszyn. Mowa tu o szorowarkach, zmywarkach czy myjkach ciśnieniowych. Takie urządzenia są wykorzystywane przede wszystkim do usuwania poważniejszych zanieczyszczeń, a także płynów z którymi nie poradzą sobie zamiatarki.


Zamiatarki miejskie

Zamiatanie chodników wymaga zastosowania odpowiednio wydajnych sprzętów. Trzeba pamiętać, że na rynku są dostępne różne modele zamiatarek. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują produkty marek Holder, Karcher i Rabaud. To urządzenia sprawdzające się doskonale w miejskich warunkach, pozwalając na skuteczne usuwanie zabrudzeń, także na mokro. Wybierając odpowiednią zamiatarkę do miasta, warto wziąć pod uwagę następujące modele:





Zamiatarki to maszyny, których głównym elementem roboczym są szczotki - zazwyczaj w opcji walcowej lub talerzowej (idealne do odmiatania przy krawężniku). Pozwalają one na skuteczne usuwanie z ulic i chodników błota, piasku czy liści. Każda zamiatarka ma możliwość dodatkowego zraszenia nieczystości podczas ich kontaktu ze szczotkami.

W zależności od sposobu transportu nieczystości do zbiornika, możemy wyróżnić zamiatarki tradycyjne (Rabaud Urbanet, gdzie nieczystości do pojemnika wrzucenia za pomocą siły obrotu szczotki) jak i podciśnieniowe.

Ta druga opcja popularna jest w zamiatarkach samojezdnych. Oznacza to, że namiecione nieczystości trafiają do ssawy, gdzie po wcześniejszym zroszeniu, w mgiełce wodnej trafiają do zbiornika (gdzie panuje podciśnienie) – również częściowo napełnionego wodą. Rozwiązanie to pozwala na czyste i ekologiczne sprzątanie, gdzie zamiataniu nie towarzyszą tumany kurzu. Zamiatarki te spełniają surowe normy emisji PM10 i PM2.5.

W ofercie firmy Karcher znajduje się również królowa zamiatarek – model MCM600 który wykorzystuje technologię podciśnieniowo – mechaniczną. Pozwala to na sprzątanie najtrudniejszych miejsc, gdzie zamiatane są duże ilości piachu i zanieczyszczeń. Ta maszyna może pracować bez wody, a w 80% za transport nieczystości do zbiornika, odpowiedzialny jest tzw. przenośnik zgrzebłowy, który wrzuca mechanicznie nieczystości do zbiornika. Funkcja ssawy ma tylko podnosić z gruntu najlżejsze cząstki pyłu. Za czystość zamiatania w zamiatarce Karcher MCM600 odpowiada zespół filtrów, które skutecznie zatrzymują wszelkie, nawet najmniejsze pyły.

Zmywarki i szorowarki

Profesjonalna zamiatarka komunalna jest podstawowym urządzeniem, w które powinien wyposażyć się każdy samorząd miejski. Trzeba również pamiętać o maszynach dopełniających jej pracę. Mowa tu o zmywarkach i szorowarkach. Mogą to być zarówno maszyny niezależne, jak i zabudowane na istniejących już zamiatarkach Karcher (po wcześniejszym demontażu zestawu zamiatającego). Pozwalają one na czyszczenie nawierzchni, opierając swoją pracę głównie na wysokim ciśnieniu wody i wirujących szczotkach. W przypadku szorowarek, elementem roboczym jest zamknięta głowica szczotkowa, która pracuje na mokro, często z dodatkiem deteregentu rozpuszczającego zabrudzenia. Takie urządzenia są wykorzystywane także w reprezentacyjnych miejscach (deptaki, place z ozdobną nawierzchnią /np. z granitu bądź dużych jasnych płyt/, zabytkowe chodniki, np. na miejskich starówkach). Po przejeździe maszyny powierzchnie pozostają suche, a szorowarki skutecznie usuwają zabrudzenia po jedzeniu, odchodach zwierząt (w tym ptaków)  bądź tłustych plamach (np. po oleju).

Do czyszczenia nawierzchni wykorzystuje się również zmywarki. Mają one specjalną listwę z dyszami, działającą w oparciu o wodę podawaną na powierdzchnię  pod wysokim ciśnieniem. Wypuszczana przez nie woda pozwala na rozpuszczenie i oderwanie zanieczyszczeń od chodnika lub asfaltu. To urządzenie powszechnie wykorzystywane przede wszystkim na jezdniach i torowiskach. Zmywarki przyjmują formę samochodów, poruszających się sprawnie po wciąż uczęszczanych ulicach. W przypadku maszyn firmy Karcher, z powodzeniem można doposażyć je w zestawy do ciśnieniowego mycia powierzchni. Po demontażu przednich szczotek można zamontować wybrane osprzęty, które sprawdzą się w zadaniach komunalnych.

Odchwaszczarki

Zamiataniu często towarzyszy praca odchwaszczarki. Jej zadaniem jest wywranie chwastów rosnących przy opasce jezdni, bądź wzruszenie twardej skorupy z piachu i soli przy sprzątaniu pozimowym. Odchwaszczarka wyposażona jest w szczotkę z twardego włosia wykonanego ze splotek linowych, które bardzo agresywnie usuwają przeszkody (chwasty, duże ilości ziemi itd.) Odchwaszarka może być maszyną towarzyszącą (np. montowaną na traktorku komunalnym), ale również może być elementem wyposażenia zamiatarek KARCHERA (w tym przypadku montowana jest dodatkowa  niezależna trzecia szczotka).

Myjki ciśnieniowe

Po zastosowaniu zamiatarki ciągnikowej można zdecydować się na użycie myjki ciśnieniowej. Jest ona stosowana przede wszystkim w przypadku wiat przystankowych i przejść podziemnych ze względu na swoje niewielkie wymiary. Składa się z pompy, która odpowiada za wytwarzanie wysokiego ciśnienia. Użytkownik może samodzielnie modyfikować temperaturę wody oraz rodzaj strumienia. Zazwyczaj myjki ciśnieniowe dla miast są wyposażone w tryb wachlarzowy lub wirujący. Pozwala to na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń nawet z trudno dostępnych przestrzeni, m.in. w okolicach wiat przystankowych. Aby jednak myjka była skuteczna, konieczne jest uprzednie zamiecenie stałych zabrudzeń, takich jak liście, gałęzie, drobne śmieci czy piasek.


Pamiętaj! Wszystkie sprzęty możesz kupić w GRAVIT! Jako partner z wieloletnim doświadczeniem oferujemy najlepsze rozwiązania dla branży komunalnej.

Jesteś zainteresowany ofertą? Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami!

Paweł Pawlak
tel. 505-077-757
pawel.pawlak@gravit.pl