3 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze zamiatarki komunalnej!

22 kwietnia 2020


__________________________________

CZYSTA PRZESTRZEŃ MIEJSKA JEST TWOJĄ WIZYTÓWKĄ!

Ostatnie lata pokazują, że zarówno mieszkańcy, jak i gospodarze poszczególnych terenów miejskich przywiązują coraz większą uwagę do utrzymywania czystości. Chyba każdy z nas chce, aby ulice i chodniki wokół nas były czyste i uprzątnięte, a tereny zielone estetycznie przystrzyżone. Zadbana przestrzeń jest niejednokrotnie wizytówką miasta oraz jego włodarzy.


Na co dzień doradzamy Klientom, jak właściwie dobrać sprzęt do określonych prac.
Podczas rozmów o zamiataniu (tym komunalnym, za pomocą ciężkiego sprzętu), często pojawia się wiele wątpliwości. O ile wymagania Klientów użytkujących sprzęt na własne potrzeby (gminy, zakłady komunalne, osoby prywatne) są bardziej sprecyzowane, o tyle na rynku podmiotów świadczących usługi, zakres prac może być bardzo zróżnicowany. Często wiąże się to z trudnością w znalezieniu złotego środka w postaci jednej uniwersalnej maszyny.


Odbyłem takich rozmów setki - dlatego chciałbym podzielić się z Wami moim doświadczeniem. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zamiatarki komunalnej?

1. CZY ZAMIATARKA PORADZI SOBIE PRZY INTENSYWNYM SPRZĄTANIU POZIMOWYM?


Tzw. akcja „pozimówka” to specyficzny rodzaj prac. Zakres ilości sprzątanego materiału ściśle zależy od tego, jaka była zima (lub tak jak w tym roku, praktycznie jej nie było). Sprzątając ulice po zimie, musimy liczyć się z tym, że wzdłuż krawężnika zalegać będą duże ilości piachu zmieszanego z solą oraz innymi zanieczyszczeniami. Często akcji pozimowej towarzyszy presja wykonania kontraktu na czas.

Maszyna o małym zbiorniku, np. standardowa zamiatarka walcowa montowana na ciągniku, zapełni go w ciągu kilkudziesięciu sekund pracy. Kolejnym problemem będzie rozładunek takiego zbiornika, gdyż w tym przypadku unosi się on tylko kilkadziesiąt cm nad ziemię.


Przy sprzątaniu pozimowym trzeba liczyć się również z tym, że pierwszy przejazd zamiatarką może nie wystarczyć do uzyskania satysfakcjonującej czystości. Prawdopodobnie będzie trzeba wykonać drugi, a w wyjątkowo trudnych warunkach również trzeci przejazd.
Do intensywnego i najbardziej wydajnego sprzątania, sprawdzą się najmocniejsze maszyny, takie jak zamiatarki elewatorowe zaczepiane do samochodów ciężarowych. Jednak na ich posiadanie mogą pozwolić sobie przeważnie duże firmy, które mają w utrzymaniu dziesiątki, a czasem setki kilometrów dróg i odpowiedni do ciągnięcia tej maszyny samochód ciężarowy. Ograniczeniem, które wtedy często się pojawia, są zbyt duże gabaryty zestawu, ograniczające wjazd w ciasne ulice i manewrowanie wśród samochodów. Odpowiedzią na najtrudniejszy teren są zamiatarki podciśnieniowo mechaniczne DULEVO (szczególnie modele 3000 i 6000)


2. CZY ZAMIATARKA MOŻE BYĆ UNIWERSALNA I PO SKOŃCZONYM ZAMIATANIU MOŻNA JĄ ZAADAPTOWAĆ DO INNYCH ZADAŃ?


Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. O ile maszyny DULEVO stworzone są tylko do zamiatania, to znajdą też zastosowanie m.in. w sprzątaniu dużych ilości liści, które każdej jesieni stanowią nie lada problem dla firm komunalnych. Jest to o tyle ważne, bo zalegające, brudne i rozjeżdżone liście nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też stanowią realne zagrożenie dla kierowców i pieszych.
Konstrukcja maszyn HOLDER, pozwala zdemontowanie zestawów zamiatających i zaadaptowanie ich do prac związanych z odśnieżaniem bądź koszeniem. Mówimy tutaj o dużej uniwersalności i wielu możliwościach zastosowań maszyny. Holdery z powodzeniem mogą pracować przez cały rok.

 

3. KTÓRY CIĄGNIK JEST NAJLEPSZY DO SPRZĄTANIA? CZY MOŻE LEPIEJ KUPIĆ ZAMIATARKĘ?


Aby doradzić najlepsze rozwiązanie, najpierw musimy dokładnie poznać charakter prac i zakres zadań, do których będzie wykorzystywana maszyna. Jeśli planujemy zakup dużego ciągnika (np. 80 KM), to musimy liczyć się z tym, ze maszyna będzie miała ograniczenia w poruszaniu się np. po chodnikach i na niektóre tereny nie będzie mogła wjechać ze względu na swoją wagę. Gabaryty ciągnika, a przede wszystkim jego masa mogą doprowadzić do uszkodzenia kostki i krawężników, bądź zniszczenia trawników miejskich. W tym przypadku wystarczy ciągnik o mocy 30-50 KM, którym z powodzeniem zamieciemy ulicę, chodniki bądź skwery. Problemem może okazać się użytkowanie ciągnika z masywnymi kosiarkami do intensywnego koszenia poboczy, gdyż w tych zadaniach bardziej sprawdzą się ciągniki o dużej masie (powyżej 4 t).


Temat koszenia i sprzątania to temat rzeka. Setki godzin spędzonych z Klientami i wspólna wymiana doświadczeń związanych z tymi pracami, pozwala mi na dobór odpowiednich maszyny do zadań, które Klienci mają do wykonania. Właściwie dobrany sprzęt, jest jednym z kilku kluczowych czynników wpływających na rentowność i efektywność wykonywanych zadań.Zapraszam do rozmowy - Postaw na Sprawdzone Rozwiązania!

Paweł Pawlak
tel. 505 077 757
pawel.pawlak@gravit.pl