Uniwersalne miniciągniki do każdego zadania

9 sierpnia 2018

Małe ciągniki - wielkie możliwości!

 
Segment ciągników kompaktowych w Polsce nie ma jeszcze tak dużego znaczenia, jak w krajach Europy Zachodniej. Jednak i tak z roku na rok sprzedaż w tym sektorze stanowi istotny wkład w rynek urządzeń tego typu - tylko w I półroczu 2018 r. w naszym kraju zarejestrowano 591 ciągników o mocy do 70 KM.


Jeśli chodzi o sektor komunalny, można zaobserwować kontynuacje trendu z ostatnich lat. Oto bowiem w wypadku wykonania prac w terenie miejskim (zimowe utrzymanie ulic), często decydującym czynnikiem są wymiary maszyny. Wysoka moc silnika nie jest zaletą, gdy maszyna jest zbyt szeroka i nie mieści się na chodniku.

Również w wypadku pielęgnacji terenów zielonych rośnie popyt na kompaktowe i zwrotne pojazdy – maszyny muszą w coraz większym stopniu nadawać się do stosowania także na niewielkich powierzchniach.

 

Wyższe wymagania są stawiane także w odniesieniu do hydrauliki czy wysokiej jakości wyposażenia kabiny (klimatyzacja, efektywne systemy ogrzewania, podgrzewane szyby, pneumatyczne fotele). Klienci są już bardziej wymagający i kładą wysoki nacisk na jakość maszyny, ponieważ chcą ją użytkować długoterminowo, przez wiele lat. Dlatego też serwis i dobre zaopatrzenie w części zamienne stają się dla tej grupy klientów coraz ważniejsze.

 

 

Pomarańczowi pomocnicy do prac ogrodowych - Kubota


W zakresie mocy 11 od 22 KM firma Kubota dokonała rewolucji. Zastępuje ciągniki z serii B20 na pojazdy z serii  B1, które nadają się do pracy w gospodarstwach ogrodniczych, ale także do lekkich prac komunalnych.

B1121 BX231

Kolejna nowość to model B1121 o mocy 11 KM z napędem na wszystkie koła i tylnym WOM. Ciągnik wyposażony jest pod kątem przepisów o dopuszczaniu osób i pojazdów do ruchu drogowego jako mały ciągnik kompaktowy do prac ogrodowych.

 

Przez wiele lat model BX2350 zaliczał się do czołówki najlepiej sprzedających się ciągników firmy Kubota. Jego następca BX231 o mocy 22KM jest  idealny do lekkich prac komunalnych  i pielęgnacji trawników. Ciągnik BX231 ma do zaoferowania niezależny przedni wałek odbioru mocy oraz możliwość mocowania osprzętu w trzech miejscach – z przodu, między osiami i z tyłu ciągnika.

 

 

W segmencie o mocy od 20 do 30 KM seria B50, która była na rynku od początku, zostaje zastąpiona przez serie B2. Zmiany w tej serii są niewielkie, ograniczają się do spełnienia  wymagań nowych przepisów. Prawdziwa rewolucja dotyczy serii L , tutaj w przyszłości Kubota będzie oferować dwa różne szeregi modeli.

 

Nowa seria L1 kierowana jest do osób, dla których dodatkową działalność stanowi rolnictwo czy pozyskiwanie drewna. Klienci prywatni mający duże powierzchnie do zagospodarowania również nie zawiodą się nową serią L1. Model L1361 o mocy 36KM, został zaprezentowany pod koniec 2017r.  z przekładnią mechaniczną lub hydrauliczną.

L1 L2

 

Zupełnie nowa seria L2 , która pojawiła się na rynku w kwietniu 2018r. skierowana jest przede wszystkim do klientów prywatnych i hobbystów. Ta seria obejmuje modele o mocy 42,49, a nawet 60 KM. Dostępna w tych modelach przekładnia Glide-Shift łączy w sobie komfort napędu hydrostatycznego ze definiowanymi prędkościami stopniowej przekładni zmianowej. Ta rewolucyjna koncepcja cieszy się największą popularnością w pracach na polach golfowych i przy regeneracji trawników.

 

 

 

Nowości w winnicach i sadach - Massey Ferguson


 Nowa seria firmy Massey Ferguson 3700 przeznaczona jest między innymi do prac w winnicach, pracy w sadach oraz gospodarowania w terenie pagórkowatym.  Cztery modele z tej serii o mocy od 75 do 105KM posiadają 4-cylindrowe silniki najnowszej generacji spełniające normę emisji spalin Stage IIIB i charakteryzują się większą wydajnością hydrauliki. Dostępne na życzenie klienta są fabryczne podnośniki przednie oraz wały odbioru mocy.

 

MF 3700

 

Nowa seria jest dostępna w 5 wersjach :

 

  • Vineyard V (uprawa winorośli) – do stosowania w winnicach z wąską szerokością międzyrzędzi.
  • Specjal S (uprawy specjalne) – dla winnic z większymi szerokościami międzyrzędzi, maszyna z szerszym podwoziem i bardziej przestronną kabiną.
  • Fruit  F  (sadownictwo) – do stosowania między mocno oddalonymi od siebie krzewami winorośli oraz na tradycyjnych plantacjach sadowniczych.
  • Ground Effect GE (niska konstrukcja) – do prac pod drzewami, w tunelach i pod zadaszonymi krzewami winorośli.
  • Wide Fruit WF (plantacje sadownicze) – szerszy ciągnik przeznaczony do stosowania na plantacjach sadowniczych, nadaję się także dla pastwisk górskich.

 

 

 

 

 

 

 

 Pod koniec stycznia 2018r. składające się z ekspertów  jury nagrodziło tę serie ciągników ,,Srebrnym Liściem” targów Fieragricola w Weronie.

 

Jury tych targów podkreśliło prócz ogólnej koncepcji ciągników MF3700 szczególnie nowe resorowanie przedniej osi oraz nowy dżojstik wielofunkcyjny , za pomocą którego są uruchamiane sprzęgło czy przekładnia nawrotna.

 


Wpis na podstawie :  Aktualności Techniki Rolniczej

Dział – technika , ciągniki specjalistyczne

Art. Grzegorz Antosik ,,Uniwersalne maszyny do każdego zadania"

ISSNI 1505-2575,

wydanie 14/2018 z dnia 02.08.2018r