Historia firmy Manitou

3 grudnia 2018

 

Od ponad półwieku firma Manitou dostarcza sprawdzonych rozwiązań dla branży budowlanej.

 

Zorganizowała w Paryżu uroczystość związaną o obchodami 60-lecia istnienia ładowarek które znacznie ugruntowały jej pozycję na obecnym rynku. Nazwa firmy jest połączeniem francuskich słów oznaczających ,,uchwyt” i ,,wszystko”. 

 

 

 

Rodzinna tradycja.


Manitou wywodzi się z Ancenis. Rodzina Braudów rozpoczęła biznes tuż po II wojnie światowej. Na planach i patentach maszyn budowlanych wymyślonych przez seniora Brauda biznes zaczęła budować jego żona wraz z synem.  Osiągnęli sukces, gdyż odbudowujący się po wojnie kraj potrzebował właśnie takich maszyn.

 

                                           

W 1953r. firma zaprezentowała swoją pierwszą linie produktów, głównie przeznaczonych dla branży budowlanej, i nawiązała współpracę z lokalnym producentem materiałów budowlanych, zmieniając nazwę firmy na Braud & Faucheux. Poszerzono wtedy linię produktów o pierwsze dźwigi.

 

 

Pierwszy wózek widłowy.


Marcel Braud rozpoczął prace nad produktem, z którym kojarzymy Manitou dzisiaj. W 1958r. Braud wyprodukował pierwszy wózek widłowy na bazie czterokołowego ciągnika rolniczego McCormick, o zasięgu unoszenia do 2,8 m i był wstanie podnieść  1000 kg. Maszyna miała postać odwróconego tyłem do przodu ciągnika rolniczego, gdzie siedzisko znajdowało się w miejscu ciągnikowej kierownicy, a z tyłu znajdował się maszt wózka widłowego. Pompa hydrauliczna zasilana była przez silnik poprzez przekładnie pasową. Podnośnik miał amortyzację gazową. Zasobnik gazu był umieszczony bisko rozdzielacza hydraulicznego do sterowania masztem.

 

MC-5 jako pierwsza maszyna Braud & Faucheux otrzymała nazwę Manitou. Linia rozszerzała się do kolejnych modeli. W 1973r. firma otworzyła pierwszą zagraniczną spółkę dystrybucyjną, Manitou Site Lift w Wielkiej Brytanii.

 

Zdjęcie : MC-5Rozwój firmy.


Marka uzyskała duże znaczenie, że uznano ją za nazwę firmy i w 1981r. zmieniono na Manitou BF. W tym samym roku wyprowadzono pierwsze ładowarki typoszeregu Maniscopic. Manitou budowało swoją międzynarodową strukturę, uruchamiając  amerykańską spółkę zależną – KD Manitou w Waco w USA.

 

W 1989.r Manitou rozpoczęło produkcję ładowarek teleskopowych dla rolnictwa – Maniscopic serii MLT. Firma umocniła też swoją pozycję na rozwijającym się rynku azjatyckim, zakładając swoją filię Manitou Asia  w Singapurze, oraz utworzyła turecką spółkę zależną Manitou HMK.

  

 

Wprowadzenie pierwszego wózka teleskopowego Manitou z napędem na cztery koła i pierwszych teleskopowych wózków dla rolnictwa.

 

Przejęcia innych firm.


 Manitou przejęła firmę Empilhadores de Portugal, oraz linię nieniemieckich wózków widłowych marki Ahlmann.

 

Otwarcie oddziału Manitou w Portugalii.

 

W  październiku 2008r. Manitou kupił producenta kompaktowych urządzeń Gehl, co pozwoliło sprzedawać maszyny w jej sieci dystrybucji  za pośrednictwem Mustanga, aby wzmocnić swoją obecność na amerykańskim rynku.

 
Sukces na miarę giganta.


W 2007r. firma Manitou osiągnęła sprzedaż netto 1260 mil euro i zatrudniała 2667 pracowników.  Obecnie ma 17 spółek zależnych i sześć zakładów produkcyjnych oraz 500 punktów sprzedaży na całym świecie.

 

Sprzedaż krajowa odbywa się za pośrednictwem sieci  50 dilerów wspieranych przez 100 centrów usług. Sprzedaż zagraniczna, stanowiąca 55% całkowitej sprzedaży firmy, odbywa się za pośrednictwem sieci 400 dystrybutorów w 90 krajach.

 

 

Manitou dzisiaj.


Manitou ma dwie dywizje maszyn teleskopowych: ładowarki teleskopowe dla budownictwa oraz maszyn skierowanych dla rynku rolniczego. Jedną z najnowszych grup ładowarek teleskopowych przeznaczonych dla segmentu rolniczego jest typoszereg NewAg.

 

Ponadto firma posiada w ofercie na ten rynek ładowarki teleskopowe przegubowe Manitou MLA-T oraz maszyny marek Mustang i Gehl.

 


 Wpis na podstawie :  Rolniczy Przegląd Techniczny
Dział –  prezentacje
art. Tomasz Bujak
ISSNI 1507-8701,
wydanie czerwiec 2018 nr 6 (232)